Prokura - pomoc dla przedsiębiorcy.

Wpis poświęcony prokurze - specjalnemu rodzajowi pełnomocnictwa udzielanemu przez przedsiębiorców...
Gdzie znajdują się przepisy dotyczące prokury?
Regulacja to przepisy Kodeksu Cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku, Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.), konkretnie - przepisy art. 1091 – 1098.
Co to jest prokura?
Prokura to pełnomocnictwo udzielane przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Pełnomocnictwo to upoważnia do dokonywania wszelkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wyjątek stanowią czynności o najpoważniejszym charakterze - takie jak zbycie przedsiębiorstwa czy obciążenie nieruchomości wchodzących w jego skład. Zakres czynności, których może dokonać prokurent, określony jest ustawowo i nie może być ograniczony w drodze jakiejkolwiek czynności prawnej ze skutkiem wobec osób trzecich.
Jakie są rodzaje prokury?
Wyróżniamy prokurę samoistną, łączną i mieszaną. Prokura udzielona kilku osobom łącznie to prokura łączna. Prokura może obejmować umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej - to prokura mieszana. 
Kto może ustanowić prokurenta?
Jak zostało to już wyżej wskazane - prokurenta ustanowić może wyłącznie przedsiębiorca, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Przedsiębiorcą jest każdy podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną), który we własnym imieniu prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. Prokurenta nie będzie więc mogła ustanowić, przykładowo, spółka cywilna - nie jest ona bowiem przedsiębiorcą.
Komu możemy udzielić prokury?
Osoba, której udzielono prokury to tzw. prokurent. Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Można ustanowić więcej niż jednego prokurenta, możliwe jest również udzielenie prokury łącznie kilku osobom.
W jaki sposób udzielić prokury?
Ustanowienie prokurenta nie jest trudne, musimy jedynie pamiętać, iż prokura, pod rygorem nieważności, winna być udzielona na piśmie. Udzielenie (a także wygaśnięcie) prokury przedsiębiorca winien zgłosić do właściwego rejestru przedsiębiorców. Jest to czynność obowiązkowa, nie mająca jednak znaczenia dla ważności samej prokury.
Czy mogę odwołać prokurenta?
Prokura może być w każdym czasie odwołana przez przedsiębiorcę, zależy to wyłącznie od jego woli. W praktyce częstym powodem dla odwołania prokury jest utrata zaufania dla prokurenta.
Czy mogę zmienić prokurenta?
Oczywiście. Jednakże zmiana prokurenta wymagać będzie odwołania dotychczasowego i ustanowienia nowego. Nie jest możliwe przeniesienie prokury.
Czy prokura wygasa?
Prokura wygasa  na skutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, a także ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji oraz przekształcenia przedsiębiorcy. Prokura wygasa również z chwilą śmierci prokurenta. Natomiast śmierć przedsiębiorcy czy też utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powoduje wygaśnięcia prokury.
Jakie korzyści daje ustanowienie prokurenta?
Korzyści nie budzą chyba większych wątpliwości - przedsiębiorca udzielając prokury zyskuje osobę uprawnioną do dokonywania czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa...
Autor: adwokat Maciej Marczak, Kancelaria Adwokacka w Łodzi oraz w Zduńskiej Woli.
Autor nie bierze odpowiedzialności za skutki zastosowania w praktyce informacji wynikających z powyższego artykułu. Autor wskazuje, iż zasadnym jest skonsultowanie się z prawnikiem – adwokatem bądź radcą prawnym przed podjęciem jakichkolwiek działań prawnych. Powyższy artykuł stanowi jedynie zarys bardzo szerokiej i złożonej kwestii prawnej. Prawa autorskie zastrzeżone.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sprzeciw, Wysoki Sądzie!" czyli jak to jest ze sprzeciwem w prawie polskim...

Pszczoła a... Kodeks cywilny.

Recydywa i multirecydywa.