Zdrada małżeńska a rozwód.


Adw. Maciej Marczak
Wpis poświęcony zdradzie małżeńskiej w kontekście sprawy rozwodowej. Zapraszam do lektury!
Czym jest zdrada małżeńska?
Zdrada małżeńska oznacza naruszenie, stanowionego prze prawo (art. 23 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, art. 5 Kodeksu Cywilnego), obowiązku dochowania wierności małżeńskiej. Najbardziej oczywistą postacią zdrady małżeńskiej jest dobrowolny akt fizycznego współżycia małżonka z osobą trzecią, przy czym należy zauważyć, że nie musi być to osoba odmiennej płci! Niedochowanie wierności małżeńskiej nie ogranicza się jednak tylko do wskazanego wyżej i oczywistego przypadku - niedochowaniem wierności małżeńskiej jest każde zachowanie małżonka wobec osoby trzeciej, które wykracza poza granice powszechnie przyjętej obyczajowości czy też przyzwoitości. W szczególności warto zwrócić uwagę na wyróżnianą w literaturze prawniczej - zdradę "emocjonalną". Ma ona miejsce w sytuacji, gdy małżonek przenosi swe uczucia na osobę trzecią, zatajając wobec współmałżonka swoje prawdziwe uczucia. Zdrada "emocjonalna", mimo iż pozbawiona elementu "fizyczności", uznawana jest za przypadek sprzeniewierzenia się obowiązkowi wierności małżeńskiej.
Przykłady zdrady małżeńskiej.
Jak zostało już to wskazane - najbardziej oczywistym przypadkiem zdrady małżeńskiej jest akt fizycznego współżycia małżonka z osobą trzecią. Możemy mówić również o tzw. zdradzie "emocjonalnej" - przenoszeniu przez małżonka uczuć na osobę trzecią, stawianiu osoby trzeciej przed osobą współmałżonka, porzuceniu małżonka i spędzaniu czasu z osobą trzecią (jako praktyczny przykład można tutaj wskazać kontakty nawiązywane przez małżonka na portalach internetowych). Na równi ze zdradą traktowane jest zachowanie małżonka tworzące pozory zdrady, przykładowo: zamieszkiwanie przez męża w jednym pokoju z kobietą nie będącą jego żoną, które to zamieszkiwanie trwa przez dłuższy czas.
Zdrada jako podstawa do przypisania winy rozkładu wspólnego pożycia małżonków.
Zdrada małżeńska jest oczywiście powodem przypisania małżonkowi winy rozkładu pożycia w ramach sądowego rozstrzygnięcia o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód. Warunkiem jest jednak to by zdrada doprowadziła do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżonków. Logiczną konsekwencją powyższego jest okoliczność, że zdrada musi mieć miejsce nim doszło do zupełnego i trwałego rozpadu więzi małżeńskich - uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej. Samo formalne trwanie małżeństwa nie wyznacza tutaj granicy! Zdrada musi być również świadomym aktem małżonka - zdrada będąca skutkiem, przykładowo - choroby psychicznej małżonka, nie będzie podstawą do przypisania mu winy za rozkład wspólnego pożycia. Natomiast użycie przez małżonka alkoholu czy też narkotyków i dopuszczenie się zdrady w stanie po ich zażyciu generalnie nie będzie poprawiać sytuacji małżonka zdradzającego...
Zdrada jako reakcja na zachowania współmałżonka.
Zdarzają się sytuacje, w których zdrada jest reakcją na negatywne zachowania współmałżonka. Należy jednak zaznaczyć, iż w takim wypadku zdrada nadal stanowi podstawę dla orzeczenia winy małżonka zdradzającego. Natomiast negatywne zachowania współmałżonka - mogą same w sobie stanowić podstawę dla ewentualnego przypisania i jemu winy rozkładu pożycia...
Zdrada a zgoda na zdradę i przebaczenie.
Przeglądając orzecznictwo sądów znajdziemy i takie stany faktyczne, w których do zdrady małżeńskiej doszło za zgodą drugiego małżonka, oraz takie, w których zdrada została przebaczona. Problematyka jest złożona. W orzecznictwie dotyczącym pierwszego przypadku odnajdziemy twierdzenia, iż zgoda małżonka na akt zdrady małżeńskiej nie wyłącza winy małżonka, który zdrady się dopuścił. W orzecznictwie dotyczącym przebaczenia, że nie można uznać za współwinę cudzołóstwa, jeżeli drugie z małżonków natychmiast się o tym dowiedziało, a mimo to kontynuowało pożycie przez kilkanaście lat. Niezależnie jednak od przytoczonych wyżej tez orzecznictwa należy przyjąć, iż decydujące znaczenie będzie miała okoliczność wpływu zdrady na rozkład pożycia małżonków. Nie możemy wykluczyć sytuacji, w której małżonkowie akceptowali przez długi czas wzajemne zdrady i nie prowadziło to do erozji ich wzajemnego pożycia małżeńskiego, możemy również założyć sytuację, w której małżonek wyraźnie przebaczył drugiemu małżonkowi zdradę, po czym jednak strony nie były w stanie wrócić do wspólnego pożycia, które ostatecznie, wskutek aktu zdrady, uległo zupełnemu i trwałemu rozkładowi... Notabene, należy zwrócić uwagę, iż przebaczenie może mieć również charakter "dorozumiany".
Autor: adwokat Maciej Marczak, Kancelaria Adwokacka w Łodzi oraz w Zduńskiej Woli.
Autor nie bierze odpowiedzialności za skutki zastosowania w praktyce informacji wynikających z powyższego artykułu. Autor wskazuje, iż zasadnym jest skonsultowanie się z prawnikiem – adwokatem bądź radcą prawnym przed podjęciem jakichkolwiek działań prawnych. Powyższy artykuł stanowi jedynie zarys bardzo szerokiej i złożonej kwestii prawnej. Prawa autorskie zastrzeżone.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sprzeciw, Wysoki Sądzie!" czyli jak to jest ze sprzeciwem w prawie polskim...

Pszczoła a... Kodeks cywilny.

Recydywa i multirecydywa.