Postępowanie uproszczone.

Adw. Maciej Marczak

We wpisie - najważniejsze informacje o postępowaniu uproszczonym. Dla dochodzącego swoich roszczeń postępowanie to ma niewątpliwe zalety, trzeba jednak równocześnie zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń tego postępowania - tak by nie wpaść w pułapkę. ;) Zachęcam do zapoznania się z tekstem!


Kiedy?

Postępowanie uproszczone nie będzie mogło być zastosowane zawsze, w każdej sprawie. W postępowaniu uproszczonym mogą być rozpoznawane sprawy należące do właściwości sądów rejonowych:
- o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dwudziestu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności rzeczy sprzedanej konsumentowi z umową, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty;
- o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.
Jak widać - wola ustawodawcy jest taka by do postępowania uproszczonego trafiały sprawy ze swojej istoty o niższym stopniu skomplikowania. Uproszczenia postępowania nie powinny mieć wpływu na prawidłowe rozpoznanie i rozstrzygnięcie tychże spraw.

Pamiętaj o formularzach!

Większość pism w postępowaniu uproszczonym jest sporządzana na urzędowych formularzach. Dotyczy to pozwu, odpowiedzi na pozew, sprzeciwu od wyroku zaocznego, pism zawierających wnioski dowodowe. Formularze uzyskacie Państwo w Biurach Obsługi Interesantów sądów rejonowych, można je również znaleźć w Internecie - https://bip.ms.gov.pl/pl/formularze/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym/

Ograniczenia...

Postępowanie uproszczone ma wiele zalet, o których bardziej szczegółowo napiszę niżej, trzeba jednak pamiętać o pewnych jego ograniczeniach, które potencjalnie mogą być niebezpieczne!
Przede wszystkim - w postępowaniu uproszczonym jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia. Połączenie kilku roszczeń w jednym pozwie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju. W wypadku niedopuszczalnego połączenia w jednym pozwie kilku roszczeń przewodniczący zarządza zwrot pozwu! Niedopuszczalna jest także zmiana powództwa, interwencja główna, interwencja uboczna, przypozwanie oraz przekształcenia podmiotowe. Natomiast powództwo wzajemne oraz zarzut potrącenia są dopuszczalne, jeżeli roszczenia nadają się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym.

Przykład.
Jeżeli strona powodowa uzna, iż bez dokonania zmiany powództwa zostanie ono oddalone, w postępowaniu uproszczonym pozostaje jej jedynie cofnięcie pozwu... albo ugodowe zakończenie sporu.

W postępowaniu uproszczonym niedopuszczalny jest dowód z opinii biegłego. Jeżeli sąd uzna, że sprawa jest szczególnie zawiła lub jej rozstrzygnięcie wymaga wiadomości specjalnych (czyli właśnie opinii biegłego), w dalszym ciągu rozpoznaje ją z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym. Nie pobiera się jednak w tym wypadku uzupełniającej opłaty od pozwu.
Apelację od wyroku wydanego w postępowaniu uproszczonym oprzeć można na zarzutach:
- naruszenia prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
- naruszenia przepisów postępowania, jeżeli mogło ono mieć wpływ na wynik sprawy,
zaś po upływie terminu do wniesienia apelacji przytaczanie dalszych zarzutów jest niedopuszczalne. Sąd drugiej instancji nie przeprowadza postępowania dowodowego z wyjątkiem dowodu z dokumentu, chyba że apelację oparto na późniejszym wykryciu okoliczności faktycznych lub środkach dowodowych, z których strona nie mogła skorzystać przed sądem pierwszej instancji.

Uwaga!
W postępowaniu uproszczonym w sprawach z zakresu prawa pracy nie stosuje się części, korzystnych dla pracownika, przepisów!

... i zalety.

Postępowanie uproszczone nakierowane jest na niskie skomplikowanie rozpoznania sprawy. Służyć mają temu chociażby - urzędowe formularze, które ułatwiają formułowanie stanowiska w sprawie, zwiększają jego czytelność. Warto zwrócić również uwagę na przepis stanowiący, iż: "jeżeli sąd uzna, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe lub nader utrudnione, może w wyroku zasądzić odpowiednią sumę według swej oceny, opartej na rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy", możliwość zgłoszenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku również do protokołu bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku czy też wreszcie - możliwość rozpoznania apelacji (pod pewnymi warunkami) przez sąd na posiedzeniu niejawnym.
Niewątpliwą zaletą postępowania uproszczonego są także łatwość ustalenia należnej opłaty od pozwu, oraz generalnie niższa wysokość opłaty.
W sprawie podlegającej rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym pobiera się opłatę stałą od pozwu, przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy, a od apelacji, przy wartości przedmiotu zaskarżenia:
- do 2000 złotych - 30 złotych;
- ponad 2000 złotych do 5000 złotych - 100 złotych;
- ponad 5000 złotych do 7500 złotych - 250 złotych;
- ponad 7500 złotych - 300 złotych.

Warto wiedzieć!
W sprawach z zakresu prawa pracy, z powództwa pracownika przeciwko pracodawcy, kwestia opłat od pozwu w postępowaniu uproszczonym kształtować będzie się inaczej...
 
I na zakończenie...

Postępowania uproszczonego nie należy mylić z postępowaniem upominawczym. Dopuszczalne jest natomiast "skrzyżowanie" obu tych postępowań.

Autor: adwokat Maciej Marczak, Kancelarie Adwokackie w Łodzi oraz w Zduńskiej Woli.
Autor nie bierze odpowiedzialności za skutki zastosowania w praktyce informacji wynikających z powyższego artykułu. Autor wskazuje, iż zasadnym jest skonsultowanie się z prawnikiem – adwokatem bądź radcą prawnym przed podjęciem jakichkolwiek działań prawnych. Powyższy artykuł stanowi jedynie zarys bardzo szerokiej i złożonej kwestii prawnej. Prawa autorskie zastrzeżone.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sprzeciw, Wysoki Sądzie!" czyli jak to jest ze sprzeciwem w prawie polskim...

Pszczoła a... Kodeks cywilny.

Recydywa i multirecydywa.