Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.


Pytanie: "Czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego mam zagwarantowaną możliwość powrotu do dotychczasowej pracy? A jeżeli tak to na jakich warunkach? I czy po powrocie do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przysługuje mi jakaś forma ochrony przed zwolnieniem?". Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie Państwo w dzisiejszym wpisie!




Przepisy ustawy.

Zgodnie z przepisem artykułu 1832 Kodeksu pracy pracodawca dopuszcza pracownika, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika, za wynagrodzeniem za pracę, jakie pracownik otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Co to oznacza?

Po pierwsze - na pracodawcy ciąży obowiązek dopuszczenia (czyli "po ludzku" - ponownego przyjęcia) do pracy, wracającego z urlopu macierzyńskiego, pracownika.

Po drugie - nie jest to obowiązek, który może być zrealizowany w dowolny sposób, poprzez dopuszczenie pracownika do wykonywania jakiejkolwiek pracy u danego pracodawcy! Wskazany na wstępie przepis wprowadza bowiem jasne i precyzyjne zasady co do warunków zatrudnienia pracownika po jego powrocie z urlopu macierzyńskiego. Kluczowe znaczenie mają tutaj - rodzaj stanowiska i wysokość wynagrodzenia.

I tak - w pierwszej kolejności - pracodawca winien dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy. Dopiero, gdy nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Dopuszczenie pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy nie jest możliwe, gdy stanowisko to, w czasie nieobecności pracownika, uległo likwidacji. Sytuacja taka nie ma natomiast miejsca, gdy na dotychczasowym stanowisku powracającego z urlopu pracownika - zatrudniona została inna osoba.

Z orzecznictwa sądowego.
Pracodawca narusza art. 183k.p., jeżeli respektuje przewidziane w nim gwarancje płacowe, ale wskazuje pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego stanowisko równorzędne lub inne stanowisko odpowiadające jej kwalifikacjom zawodowym, gdy poprzednio zajmowane stanowisko nie zostało zlikwidowane, lecz zatrudniono na nim inną osobę.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2017 roku, sygn. akt: II PK 333/15.

Stanowisko równorzędne? To stanowisko na tym samym poziomie w hierarchii istniejącej u danego pracodawcy, wymagające zbliżonych kwalifikacji.

Stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika? To stanowisko wymagające kwalifikacji podobnych do tych, które były wymagane na stanowisku zajmowanym przez pracownika przed rozpoczęciem urlopu. Nie bierzemy więc tutaj pod uwagę ogółu kwalifikacji pracownika (bo te mogą być przecież bardzo szerokie) lecz raczej kwalifikacje związane z rodzajem pracy, wskazanym w umowie o pracę, czy kwalifikacje nabyte u danego pracodawcy. Stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika nie musi być równorzędne (hierarchicznie) z dotychczasowym stanowiskiem pracownika!

I wreszcie - przepis gwarantuje powracającemu z urlopu pracownikowi wynagrodzenie, jakie by otrzymywał, gdyby nie korzystał z urlopu. Przy tym - nie chodzi tutaj o wynagrodzenie w wysokości sprzed urlopu, a o kwotę, która przysługiwałaby pracownikowi na danym stanowisku pracy, w sytuacji gdyby urlop nie miał miejsca. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie oznacza to zawsze gwarancji wyższego wynagrodzenia! Nie da się bowiem wykluczyć sytuacji, w której w czasie urlopu pracownika, wynagrodzenie na jego stanowisku uległo obniżeniu...

Warto wiedzieć!
Wskazane powyżej reguły dotyczące warunków zatrudnienia dotyczą również - pracownika powracającego z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.
Ochrona przed zwolnieniem...

Pracownik, który powrócił do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim, nie podlega żadnej szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy. Rozwiązanie umowy o pracę może więc nastąpić na zasadach ogólnych.

Polecam wpis o niezgodnym z prawem rozwiązaniu przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia.


Adw. Maciej Marczak
Autor: adwokat Maciej Marczak, Kancelarie Adwokackie w Łodzi oraz w Zduńskiej Woli.

Autor nie bierze odpowiedzialności za skutki zastosowania w praktyce informacji wynikających z powyższego artykułu. Autor wskazuje, iż zasadnym jest skonsultowanie się z prawnikiem – adwokatem bądź radcą prawnym przed podjęciem jakichkolwiek działań prawnych. Powyższy artykuł stanowi jedynie zarys bardzo szerokiej i złożonej kwestii prawnej. Prawa autorskie zastrzeżone.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sprzeciw, Wysoki Sądzie!" czyli jak to jest ze sprzeciwem w prawie polskim...

Pszczoła a... Kodeks cywilny.

Recydywa i multirecydywa.